Eating on $4 a day

Harry Sax

Formally mr 321
Joined
May 1, 2012
Messages
14,252
Reputation
-2,093
Daps
36,745
:childplease: that ain't shyt really....I can eat off 50 for about 2 weeks,I guess it depend on where u live and the food cost....and I go shoppin for myself now cuz my baby mama can't shop and I still can do it.

4 pack of pork steaks-7$
Taco shells and kit-2$
Pack of Ground turkey-1.50$
10 peice of chicken 4.50
(2cans tuna-1.00$
Box of macaroni-.50
Mayonaise-1.50(all for tuna salad:noah:)
1 lb ground turkey-1.50
2 cans rotel 1.50
Cheese block-4.50
Bag of chips-1.50
Pack of ramen noodles for sides_1$

Thi is if u tryna eat good for 30 bucks,I got menus if u don't mind eatin absolute shyt...u can live off 20 a week or less if u have to,but who wanna live like that?

The list I made That's all about 30$ and is actually more than a week for me,and yea I said fuk breakfast nikka:mjpls:

bytch where the fukk u buying ground turkey from for a buck fifty...:stopitslime:

those corner store bags of lays n shyt be like 1.50 :shaq2:

ten pieces of chicken for 4.50 :childplease: what tha fukk is that, discounted premature chicken wings???

either u grocery shop at the goodwill or ur just a lying ass nikka :snoop:
 

bufu

Rookie
Joined
Aug 4, 2012
Messages
503
Reputation
20
Daps
368
Reppin
NULL
Cory Booker's the realest politician around.

For a week, I could easily live on ramen, rice, vienna sausage, and eggs. Throw in some random spices and onions, as well as canned pineapple for a treat
 

Iamnoone

All Star
Joined
May 6, 2012
Messages
2,390
Reputation
619
Daps
4,614
Reppin
NY
10 lbs bad of chicken leg quaters cost 6.57 at Walmart
5lbs bag of Jasmine rice is 4.57
1 lbs bag of broccoli stir fry 1.77
1 lbs bag of mixed veggies .98
5 cans of tuna .74
big bag of grits 2.38
18 eggs 2.53
great value crystal light drink mix making 2 gallons 1.87
brownie mix 1.00
wheat bread 1.00

Total 26.37 before tax
that food can last your more than a week, the next week you wont have to buy as much base food, then you can buy the generic version of mckormics season packs and other seasonings, pasta is a dollar, can even get ragu or prego pasta sauces and fruit.

I live in NC by the way. we also have farmers markets on the bus route so produce is MAD cheap and better for you. 30 dollars a week to feed one person isn't bad at all. Use the internet to find recipes, when you can cook well you'll be eating good
 

Liquid

Superstar
WOAT
Joined
Apr 30, 2012
Messages
37,122
Reputation
2,646
Daps
59,908
10 lbs bad of chicken leg quaters cost 6.57 at Walmart
5lbs bag of Jasmine rice is 4.57
1 lbs bag of broccoli stir fry 1.77
1 lbs bag of mixed veggies .98
5 cans of tuna .74
big bag of grits 2.38
18 eggs 2.53
great value crystal light drink mix making 2 gallons 1.87
brownie mix 1.00
wheat bread 1.00

Total 26.37 before tax
that food can last your more than a week, the next week you wont have to buy as much base food, then you can buy the generic version of mckormics season packs and other seasonings, pasta is a dollar, can even get ragu or prego pasta sauces and fruit.

I live in NC by the way. we also have farmers markets on the bus route so produce is MAD cheap and better for you. 30 dollars a week to feed one person isn't bad at all. Use the internet to find recipes, when you can cook well you'll be eating good
People just don't know how to eat man, its really sad.

BTW that 10lb bag of Leg Quarters is $5.99 here

Buy 3 of them and have enough for a damn MONTH :win:
 

Will Ross

Superstar
Bushed
Joined
May 5, 2012
Messages
24,714
Reputation
-6,043
Daps
59,372
10 lbs bad of chicken leg quaters cost 6.57 at Walmart
5lbs bag of Jasmine rice is 4.57
1 lbs bag of broccoli stir fry 1.77
1 lbs bag of mixed veggies .98
5 cans of tuna .74
big bag of grits 2.38
18 eggs 2.53
great value crystal light drink mix making 2 gallons 1.87
brownie mix 1.00
wheat bread 1.00

Total 26.37 before tax
that food can last your more than a week, the next week you wont have to buy as much base food, then you can buy the generic version of mckormics season packs and other seasonings, pasta is a dollar, can even get ragu or prego pasta sauces and fruit.

I live in NC by the way. we also have farmers markets on the bus route so produce is MAD cheap and better for you. 30 dollars a week to feed one person isn't bad at all. Use the internet to find recipes, when you can cook well you'll be eating good


sounds good on paper but it's not reality
 

Iamnoone

All Star
Joined
May 6, 2012
Messages
2,390
Reputation
619
Daps
4,614
Reppin
NY
sounds good on paper but it's not reality

:childplease: it was reality for me, for a while when i was doing my undergrad. I had to donate plasma to get by. It is reality. Its easy as fukk for a single man to eat tasty food on 30 dollars a week. You can make pizzas crazy cheap once you learn the secret o making pizza dough, a big bag of flour is only 2 dollars and yeast is only a few cents, what cost the most is actually cheese. And that paper is a receipt.

30 dollars for more than two people, now that's a huge difference. As a single man if you cant make it on 30 a week to feed yourself and stay healthy, something is wrong
 

duck

Bills Mafia
Joined
May 3, 2012
Messages
7,061
Reputation
2,108
Daps
24,075
Reppin
buffalo ny
A pack of bananas is 59 cent :ehh:

Ramen noodles are 20 cent a pack :leostare:

18 pack of water bottles at aldis is 2 bucks :manny:
:snoop:

who ona $4 a day budget is buying water?

people on $4 day foo budget aint too good for tap water.....shyt, alot of people spending $30-$40 a day on food aint too good for tap water

and where they sellin banana's in packs? they sell'em in bunches in my supermarket. where the fukk u shoppin at?
 

Majestic Pape

The-Coli = W SOHH = L
Joined
Apr 30, 2012
Messages
11,035
Reputation
518
Daps
12,846
At one point in my life I was broke as fukk (I had a job, but only making $250 per week), and had lost my apartment so I was pretty much homeless, but then I ended up in a $150/week motel, so, yeah, I actually know for real what it's like to have to eat with almost no money. Lucky for me I was working at a grocery store so I got that five finger discount. :mjpls:
 

Ooh Marty

Banned
Supporter
Joined
Jun 18, 2012
Messages
19,995
Reputation
3,943
Daps
37,737
Reppin
Somewhere plottin
:snoop:

who ona $4 a day budget is buying water?

people on $4 day foo budget aint too good for tap water.....shyt, alot of people spending $30-$40 a day on food aint too good for tap water

that shyt dont even sound right.


and where they sellin banana's in packs? they sell'em in bunches in my supermarket. where the fukk u shoppin at?

I hate tap water!

its not abt being too good for something, plus a 18 pack of bottled water for $2 is a deal to me.

Packs n bunches same thing :leostare:
 

Still Benefited

Veteran
Supporter
Joined
Apr 30, 2012
Messages
41,518
Reputation
9,060
Daps
102,703
bytch where the fukk u buying ground turkey from for a buck fifty...:stopitslime:

those corner store bags of lays n shyt be like 1.50 :shaq2:

ten pieces of chicken for 4.50 :childplease: what tha fukk is that, discounted premature chicken wings???

either u grocery shop at the goodwill or ur just a lying ass nikka :snoop:

:umad:

I shop at Save A Lot,I just looked in my freezer and its 10 regular azz size legs for 4.56$....I wuz wrong about the pound of ground turkey tho,its 12 ounces for 1.50$...but its 16 oz in a pound,round up nikka lol,close a damn nuff:manny:...and I live in Missouri

What helps to is if u take yaself to the store on a sale day,if I go on certain days the same 10 legs of chicken will be closer to 6 bucks,its called off brand shopping and since I started doin it I relaized most of that name brand shyt don't taste that much better.....I even used Marvella cheese instead of Velvetta cuz the cheeze block of velvetta went up to 6$:childplease: and Marvella wuz 4...thought it would be a disaster but that shyt turned out just as fire:mjpls:..went on a sale day this last time and velvetta wuz cheaper than the Marvella:manny:
 

NY's #1 Draft Pick

Veteran
Supporter
Joined
Apr 30, 2012
Messages
30,852
Reputation
6,680
Daps
100,786
Reppin
305
:childplease: that ain't shyt really....I can eat off 50 for about 2 weeks,I guess it depend on where u live and the food cost....and I go shoppin for myself now cuz my baby mama can't shop and I still can do it.

4 pack of pork steaks-7$
Taco shells and kit-2$
Pack of Ground turkey-1.50$
10 peice of chicken 4.50
(2cans tuna-1.00$
Box of macaroni-.50
Mayonaise-1.50(all for tuna salad:noah:)
1 lb ground turkey-1.50
2 cans rotel 1.50
Cheese block-4.50
Bag of chips-1.50
Pack of ramen noodles for sides_1$

Thi is if u tryna eat good for 30 bucks,I got menus if u don't mind eatin absolute shyt...u can live off 20 a week or less if u have to,but who wanna live like that?

The list I made That's all about 30$ and is actually more than a week for me,and yea I said fuk breakfast nikka:mjpls:



:childplease: where do you find these deals breh?
 
Top